Wiele osób, które posiada na swojej działce drzewa, w tym świerki, może zdecydować się na ich wycinkę z różnych powodów – np. w celu zagospodarowania terenu czy ze względów bezpieczeństwa. Wycinka drzew jest jednak regulowana przepisami prawa, dlatego warto wiedzieć, czy na wycięcie drzewa trzeba mieć pozwolenie. W niniejszym artykule przybliżymy zasady dotyczące wycinki drzew, w tym również świerków, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czy zawsze muszę mieć pozwolenie na wycięcie drzewa?
Jeśli zastanawiasz się, czy na wycięcie drzewa trzeba mieć pozwolenie, odpowiedź brzmi: nie zawsze. Wycinka drzew może być regulowana przepisami prawa, jednak istnieją pewne wyjątki. Spróbujmy to wyjaśnić bardziej szczegółowo.
Warunki, w jakich można wyciąć drzewo bez pozwolenia
Najpierw omówmy sytuacje, w których zgodnie z przepisami można dokonać wycinki drzew bez formalności. Co ciekawe, regulacje są podobne w przypadku różnych gatunków drzew, czyli czy na wycięcie świerka trzeba mieć pozwolenie zależy także od tych samych warunków.
1. Drzewa lub krzewy o obwodzie pnia nieprzekraczającym 100 cm (mierzone na wysokości 130 cm od ziemi) – to oznacza, że większość młodych drzewek można usuwać bez formalności.
2. Drzewa i krzewy rosnące na terenach będących własnością rolników jedynie w celu prowadzenia działalności rolniczej, nie wymagają pozwolenia na ich wycinkę.
3. Przepisy dopuszczają również wycinkę drzew uschniętych, złamanych lub zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia. W takich przypadkach na ogół nie trzeba ubiegać się o pozwolenie.
Zasady uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew
Jeśli Twoja sytuacja nie mieści się w powyżej wymienionych wyjątkach, zastanawiasz się pewnie, czy na wycinkę drzew trzeba mieć pozwolenie i jak je uzyskać. Pozwolenie na wycinkę drzew jest wydawane przez właściwy organ administracji, na przykład wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Tego rodzaju zgody wymagają opłaty, która jest zwykle związana z obwodem pnia pni drzewa.
Warto pamiętać, że uzyskanie pozwolenia nie zawsze jest pewne – organ administracji dokona oceny i podejmie decyzję na podstawie przepisów prawa oraz realnych potrzeb zgłaszanej wycinki.
Jakie kary grożą za wycinkę drzew bez pozwolenia?
Jeśli zdecydujesz się na samowolną wycinkę drzewa i nie spełniasz żadnych z wyjątków, musisz być świadomy, że grozi za to kara. Naruszenie przepisów o ochronie przyrody może skutkować nałożeniem mandatu lub nawet postępowaniem sądowym. Warto więc zdobyć się na cierpliwość i dopełnić wymaganych formalności, zamiast narazić się na problemy z prawem.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie,czy na wycięcie drzewa trzeba mieć pozwolenie, można stwierdzić, że nie zawsze istnieje taka wymóg, ale w wielu przypadkach jest on konieczny. Zasady te dotyczą różnych gatunków drzew, więc czy na wycięcie świerka trzeba mieć pozwolenie, czy na wycinkę innych drzew, zależy od okoliczności. Jeśli nie jesteś pewien, jak należy postąpić w swojej sytuacji, najlepiej zasięgnąć porady prawnika czy zgłosić się do właściwego urzędu po informacje na temat wymaganych formalności.
Kluczowe informacje dotyczące pozwolenia na wycinkę drzew
Pozwolenie na wycięcie drzewa nie jest zawsze wymagane, ale w wielu sytuacjach konieczne jest jego uzyskanie. Podobne zasady dotyczą różnych gatunków drzew, w tym także świerków. Warto pamiętać o wyjątkach, które zezwalają na wycinkę drzew bez pozwolenia. Są to przede wszystkim:
– Drzewa lub krzewy o obwodzie pnia nieprzekraczającym 100 cm (mierzone na wysokości 130 cm od ziemi),
– Drzewa i krzewy rosnące na terenie rolników i stanowiące część prowadzonej działalności rolniczej,
– Drzewa uschnięte, złamane czy stanowiące realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia.
Jeśli nie spełniamy wyżej wymienionych warunków, musimy ubiegać się o pozwolenie na wycinkę drzew, które wydaje właściwy organ administracji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze może ono zostać przyznane. Wycinka drzew bez wymaganego pozwolenia może prowadzić do nałożenia mandatu, a nawet postępowania sądowego. W przypadku wątpliwości dotyczących działania w oparciu o obowiązujące przepisy, zaleca się konsultację z prawnikiem lub skontaktowanie się z odpowiednim urzędem w celu uzyskania informacji na temat wymaganych formalności.